اعضای کمیته
  • Register

زندگینامۀ اعضای کمیتۀ نظارت و ارزیابی(MEC)

New pic

کمیته مرکب از شش متخصص ارشد مبارزه با فساد اداری میباشد که از طریق پروسۀ نامزدسازی که توسط جامعۀ بین المللی و حکومت افغانستان صورت گرفت، انتخاب شده اند. ریاست کمیته بطور متناوب میان یک عضو افغان و یک عضو بین المللی طی هر شش ماه انتقال میگردد.

هلینا ملکیار: در زمینۀ دولت سازی و توسعۀ سیاسی در افغانستان به عنوان یک شخصیت اکادمیک، کارشناس  امور ملی وبین المللی برای مدت بیش از دو دهه کار کرده است. در حالی که تحقیقات علمی وی روی تأریخ دولت سازی و عصری سازی در افغانستان متمرکز بوده است، کار موصوفه از سال 1380 بدینسو دربر گیرنده تأمین روابط حکومت مرکزی، ظرفیت سازی نهاد های محلی و برخی از پروژه های توسعوی برای سازمان های بین المللی چون برنامۀ توسعه سازمان ملل متحد(UNDP)، هیئت معاونت سازمان ملل متحد(UNAMA) و ادارۀ انکشاف بین المللی ایالات متحده امریکا(USAID)، بوده است . علاوه بر آثار و نوشته های علمی اولیه او که در ژورنال ها و نشریه های علمی منتشر شده است، در سال های اخیر، خانم ملکیار مصروف نوشتن مقالات تحلیلی پیرامون موضوعات مربوط به امور جاری افغانستان برای الجزیره، واحد اطلاعات اقتصادی(EIU)، رادیوی آزاد اروپا / رادیو آزادی و تعدادی  دیگری از وبسایت های رسانه یی بوده است. وی کار دوکتورای خویش را تکمیل نموده و دارای مدرک ماستری در  مطالعات شرق میانه و مطالعات اسلامی از دانشگاه نیویورک میباشد. او دارای مدرک لیسانس در همین عرصه از دانشگاه آریزونا است.

جاوید نورانی: یکی از فعالان پیشرو جامعه مدنی در امرحمایت از شفافیت و پاسخگویی در طیف وسیعی از مسائل بخش استخراج معادن افغانستان بوده است. او دارای تجارب زیادی پیرامون طراحی سروی های بزرگ و پروژه های تحقیقاتی بوده ، و تا اکنون مقالات و نوشته های بیشماری را به نشر سپرده است. آقای نورانی در حال حاضر نویسندۀ پیشرو گزارش بعدی انکشاف بشری UNDP  میباشد. او درتحقیقات مهم همراه با شرکت های مشورتی داخلی و بین المللی مختلف در افغانستان، هند و پاکستان درعرصه هایی مانند حکومتداری، امنیت، توسعه، منازعات و منابع طبیعی کار کرده است. وی دیپلوم و مدرک ماستری اش را در رشتۀ تحلیل منازعات و صلح پروری از مرکز نلسن ماندیلا برای صلح و حل منازعات  دانشگاه Jamia Millia Islamia  دهلی جدید هندوستان بدست آورده است و  مدرک لیسانس خود را از پوهنتون تجارت شری رام (Shri Ram) در دهلی نو دریافت نموده است.

باری سلام: در سال ۱۳۵۷ در بدخشان زاده شد. تحصیلات ابتدایی و ثانوی را در کابل تمام کرد. وی لیسانس‌اش را از فاکولتهٔ زبان و ادبیات دری پوهنتون کابل به دست آورده، و دورهٔ ماستری‌اش را تازه در رشتهٔ روابط بین‌الملل، در مدرسهٔ فلچر در دانشگاه تفتسِ (Tufts) امریکا به پایان رسانده است. افزون بر این، آموزش‌های معتبر حرفه‌یی را در بخش‌های گوناگون روزنامه‌نگاری و ارتباطات، مدیریت و رهبری در کشورهای امریکا، انگلستان و جرمنی فرا گرفته است.

آقای سلام ۱۹ سال سابقه و تجربهٔ کاری در خبرنگاری، مدیریت رسانه‌یی و فعالیت‌های مدنی دارد. از اواخر سال ۱۹۹۶ الی ۲۰۰۱ میلادی به عنوان معاون مطبوعات و آتشهٔ خبری کمیتهٔ بین‌المللی صلیب سرخ در کابل مصروف کار بود و از ۲۰۰۱ الی ۲۰۰۲ مسؤول مطبوعاتی مؤسسهٔ داکار در پشاور. چند ماه پس از سقوط طالبان، او نخستین رادیوی آزاد و مستقل در افغانستان را زیر نام «صبح بخیر افغانستان» در فبروری ۲۰۰۲ به کمک اتحادیهٔ اروپا در کابل ایجاد کرد. در سال ۲۰۰۴، مؤسسهٔ نشراتی آوانما را بنا نهاد و از این طریق ده‌ها پروژهٔ رسانه‌یی را در حمایت از برنامه‌های نهادهای دولتی و غیردولتی در سراسر افغانستان به اجرا گذاشت. در سال ۲۰۱۰ شبکهٔ تلویزیون هفت را ایجاد کرد و تهیه و پخش برنامه‌های خبری را در نقاط دوردست کشور از طریق تلویزیون رسا به پیش برد. از سه سال بدین‌سو، آقای سلام ریاست «نهاد دانش‌آموخته‌گان افغان» را نیز به عهده دارد.

سلام، به عنوان فعال مدنی‌ شناخته‌ شده، در بیش از ۵۰ نشست بین‌المللی از جمله کنفرانس بنِ دوم ۲۰۱۱ و کنفرانس لندن ۲۰۱۴ به نماینده‌گی از جامعهٔ مدنی افغانستان شرکت و سخنرانی کرده و از دست‌آوردها و پیشرفت‌های دموکراتیک درافغانستان دفاع کرده است. افزون بر این او پیکارهای بزرگ مدنی همچون راهپیمایی فرخنده و قضیهٔ قربانیان تجاوزجنسی در پغمان را رهبری و مدیریت نموده است. آقای سلام بیش از یک دهه در ایجاد و تقویت نهادهای گوناگون مدنی از جمله شبکهٔ جامعهٔ مدنی و حقوق بشر افغانستان، اتحادیهٔ‌ ملی ژورنالستان افغانستان، کمیتهٔ مصؤنیت خبرنگاران، گروه مشترک کاری نهادهای جامعهٔ مدنی و چندین نهاد دیگر نقش عمده و تأثیرگذار داشته است.

سلام در کنار زبان‌های ‌فارسی‌ دری و پشتو، به زبان انگلیسی تسلط دارد و با زبان اردو نیز آشناست. در نشریه‌های گوناگون، مقالات فراوان از قلم وی به نشر رسیده اند. باری سلام ازدواج کرده است و دو فرزند دارد.

داکتر سلگجانا تسیوا: (عضو پیشین کمیتۀ نظارت و ارزیابی) بتاریخ 28 نوامبر سال 2015 میلادی به کمیتۀ مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه علیه فساد اداری(MEC) پیوست . موصوفه کارشناس مسائل جرایم مالی، فساد و جرایم سازمان یافته است.  داکتر تسیوا بنیانگذار و رئیس سازمان شفافیت بین المللی(TI) جمهوری مقدونیه و عضو هیئت مشورتی علمی مبارزه با فساد اکادمی بین المللی(IACA) در اتریش است. داکتر تسیوا گروه ایالات علیه فساد(GRECO) در مقدونیه را از سال 2007 الی 2012 رهبری و در سال 2008 به ریاست فاکولته مفتشین و جرم شناسان در دانشگاه اروپایی جمهوری مقدونیه منصوب گردید. او دارای مدرک دوکتورا در قانون از Sts. Cyril و دانشگاه Methodius در Skopje را دارا می باشد.

داکتر مارک پیمان: (عضو اسبق کمیتۀ نظارت و ارزیابی) بتاریخ 28 نوامبر سال 2015 میلادی به کمیتۀ مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه علیه فساد اداری(MEC) پیوست. داکتر مارک پیمان از سال 2004 منحیث رئیس برنامۀ دفاعی وامنیتی شفافیت بین المللی TI بریتانیا، تلاش های جهانی شفافیت بین المللی را غرض جلوگیری از فساد در بخش های امنیتی رهبری نموده است. علاوه برآن، مارک پیمان دولت بریتانیا را اغلباً در زمینۀ طرح استراتیژی برنامه ها و مدیریت مشوره می دهد. آقای پیمان، قبل از کار با شفافیت بین المللی TI ، یکی از مدیران ارشد شرکت نفتی بین المللی شل (Shell)  بوده و ریاست امور مالی شرکت مزبور را در غرب آفریقا و چین عهده دار بوده است. آقای پیمان، دارای مدرک دوکتورا از دانشگاه آسترالیای غربی و همکار انجمن حسابداران تصدیق شده(ACCA) ، می باشد.

 

 

S5 Box