اعضای کمیته
  • Register

زندگینامۀ اعضای کمیتۀ نظارت و ارزیابی(MEC)

comittee

کمیته مرکب از شش متخصص ارشد مبارزه با فساد اداری میباشد که از طریق پروسۀ نامزدسازی که توسط جامعۀ بین المللی و حکومت افغانستان صورت گرفت، انتخاب شده اند. ریاست کمیته بطور متناوب میان یک عضو افغان و یک عضو بین المللی طی هر شش ماه انتقال میگردد. 

هیلینه ملکیار: در زمینۀ دولت سازی و توسعۀ سیاسی در افغانستان به عنوان یک شخصیت اکادمیک، کارشناس  امور ملی وبین المللی برای مدت بیش از دو دهه کار کرده است. در حالی که تحقیقات علمی وی روی تأریخ دولت سازی و عصری سازی در افغانستان متمرکز بوده است، کار موصوفه از سال ۱۳۸۰ بدینسو دربر گیرنده تأمین روابط حکومت مرکزی، ظرفیت سازی نهاد های محلی و برخی از پروژه های توسعوی برای سازمان های بین المللی چون برنامۀ توسعه سازمان ملل متحد (UNDP)، هیئت معاونت سازمان ملل متحد (UNAMA) و ادارۀ انکشاف بین المللی ایالات متحده امریکا (USAID)، بوده است . علاوه بر آثار و نوشته های علمی اولیه او که در ژورنال ها و نشریه های علمی منتشر شده است، در سال های اخیر، خانم ملکیار مصروف نوشتن مقالات تحلیلی پیرامون موضوعات مربوط به امور جاری افغانستان برای الجزیره، واحد اطلاعات اقتصادی (EIU)، رادیوی آزاد اروپا / رادیو آزادی و تعدادی  دیگری از وبسایت های رسانه یی بوده است. وی کار دوکتورای خویش را تکمیل نموده و دارای مدرک ماستری در  مطالعات شرق میانه و مطالعات اسلامی از دانشگاه نیویورک میباشد. او دارای مدرک لیسانس در همین عرصه از دانشگاه آریزونا است.

جاوید نورانی: یکی از فعالان پیشرو جامعه مدنی در امرحمایت از شفافیت و پاسخگویی در طیف وسیعی از مسائل بخش استخراج معادن افغانستان بوده است. او دارای تجارب زیادی پیرامون طراحی سروی های بزرگ و پروژه های تحقیقاتی بوده ، و تا اکنون مقالات و نوشته های بیشماری را به نشر سپرده است. آقای نورانی در حال حاضر نویسندۀ پیشرو گزارش بعدی انکشاف بشری (UNDP)  میباشد. او درتحقیقات مهم همراه با شرکت های مشورتی داخلی و بین المللی مختلف در افغانستان، هند و پاکستان درعرصه هایی مانند حکومتداری، امنیت، توسعه، منازعات و منابع طبیعی کار کرده است. وی دیپلوم و مدرک ماستری اش را در رشتۀ تحلیل منازعات و صلح پروری از مرکز نلسن ماندیلا برای صلح و حل منازعات  دانشگاه (Jamia Millia Islamia)  دهلی جدید هندوستان بدست آورده است و  مدرک لیسانس خود را از پوهنتون تجارت شری رام (Shri Ram) در دهلی نو دریافت نموده است.

باری سلام: در سال ۱۳۵۷ در بدخشان زاده شد. تحصیلات ابتدایی و ثانوی را در کابل تمام کرد. وی لیسانس‌اش را از فاکولتهٔ زبان و ادبیات دری پوهنتون کابل به دست آورده، و دورهٔ ماستری‌اش را تازه در رشتهٔ روابط بین‌الملل، در مدرسهٔ فلچر در دانشگاه تفتسِ (Tufts) امریکا به پایان رسانده است. افزون بر این، آموزش‌های معتبر حرفه‌یی را در بخش‌های گوناگون روزنامه‌نگاری و ارتباطات، مدیریت و رهبری در کشورهای امریکا، انگلستان و جرمنی فرا گرفته است.

آقای سلام ۱۹ سال سابقه و تجربهٔ کاری در خبرنگاری، مدیریت رسانه‌یی و فعالیت‌های مدنی دارد. از اواخر سال ۱۹۹۶ الی ۲۰۰۱ میلادی به عنوان معاون مطبوعات و آتشهٔ خبری کمیتهٔ بین‌المللی صلیب سرخ در کابل مصروف کار بود و از ۲۰۰۱ الی ۲۰۰۲ مسؤول مطبوعاتی مؤسسهٔ داکار در پشاور. چند ماه پس از سقوط طالبان، او نخستین رادیوی آزاد و مستقل در افغانستان را زیر نام «صبح بخیر افغانستان» در فبروری ۲۰۰۲ به کمک اتحادیهٔ اروپا در کابل ایجاد کرد. در سال ۲۰۰۴، مؤسسهٔ نشراتی آوانما را بنا نهاد و از این طریق ده‌ها پروژهٔ رسانه‌یی را در حمایت از برنامه‌های نهادهای دولتی و غیردولتی در سراسر افغانستان به اجرا گذاشت. در سال ۲۰۱۰ شبکهٔ تلویزیون هفت را ایجاد کرد و تهیه و پخش برنامه‌های خبری را در نقاط دوردست کشور از طریق تلویزیون رسا به پیش برد. از سه سال بدین‌سو، آقای سلام ریاست «نهاد دانش‌آموخته‌گان افغان» را نیز به عهده دارد.

سلام، به عنوان فعال مدنی‌ شناخته‌ شده، در بیش از ۵۰ نشست بین‌المللی از جمله کنفرانس بنِ دوم ۲۰۱۱ و کنفرانس لندن ۲۰۱۴ به نماینده‌گی از جامعهٔ مدنی افغانستان شرکت و سخنرانی کرده و از دست‌آوردها و پیشرفت‌های دموکراتیک درافغانستان دفاع کرده است. افزون بر این او پیکارهای بزرگ مدنی همچون راهپیمایی فرخنده و قضیهٔ قربانیان تجاوزجنسی در پغمان را رهبری و مدیریت نموده است. آقای سلام بیش از یک دهه در ایجاد و تقویت نهادهای گوناگون مدنی از جمله شبکهٔ جامعهٔ مدنی و حقوق بشر افغانستان، اتحادیهٔ‌ ملی ژورنالستان افغانستان، کمیتهٔ مصؤنیت خبرنگاران، گروه مشترک کاری نهادهای جامعهٔ مدنی و چندین نهاد دیگر نقش عمده و تأثیرگذار داشته است.

سلام در کنار زبان‌های ‌فارسی‌ دری و پشتو، به زبان انگلیسی تسلط دارد و با زبان اردو نیز آشناست. در نشریه‌های گوناگون، مقالات فراوان از قلم وی به نشر رسیده اند. باری سلام ازدواج کرده است و دو فرزند دارد.

مَتیو موری (Matthew Murray): در ماه قوس سال ۱۳۹۶ از سوی رئیس جمهور اشرف غنی بحیث عضو بین المللی کمیتۀ نظارت و ارزیابی افغانستان مقرر گردید. آقای موری در ماه جدی سال ۱۳۹۵ دورۀ کاری پنج ساله اش را در ادارۀ اوباما به عنوان دستیار معاون وزیر در امور خاورمیانه و افریقا در وزارت تجارت ایالات متحدۀ امریکا و مشاور ارشد در امور حکومتداری و حاکمیت قانون در ادارۀ توسعه بین المللی امریکا، به پایان رسانید.

در جریان دورۀ کار اش، آقای موری در بخش های سیاست خارجی ایالات متحده امریکا، قانون بین المللی، تجارت و اقتصاد سیاسی کار کرده است. در سال ۱۳۶۷، پس از ختم تحصیلات اش در پوهنتون کولمبیا و اخذ مدرک مشترک تحصیلی در حقوق و امور بین المللی، وی شرکت حقوقی " Baker & McKenzie " را در امر پایه گذاری نخستین فعالیت های حقوقی تجارتی در اتحاد جماهیر شوری و تأسیس یک دفتر غرض پیشبرد این فعالیت ها در مسکو، کمک و یاری نمود. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۳۷۰، شرکت های شخصی خود تحت عنوان ساورین وینچرز(Sovereign Ventures) را جهت مشوره دهی به شرکت ها، ادارات دولتی و سازمان های بین المللی در روسیه، اروپا و آسیا غرض مقابله با خطرات فساد گسترده و سیستماتیک، تأسیس نمود.

در سال ۱۳۷۹، آقای موری مرکز اخلاق تجاری و حاکمیت شرکتی که یک موسسه غیر دولتی بوده و با ادارات دولتی روسیه و ایالات متحدۀ امریکا و سازمان های بین المللی، سکتور خصوصی و رهبران جامعه مدنی در بخش های دولتی و خصوصی جهت ایجاد سنگ بنا و پایه های اقتصاد بازار آزاد در تعامل است، را بنیانگذاری نمود. در سال ۱۳۸۶، از سوی شرکت "TNK-BP" ( سومین شرکت بزرگ تولید نفت و گاز در روسیه) بحیث مدیر خطرات فساد جهت پیشبرد و رهبری پالیسی و ابتکارات تجاری و ایجاد سیستم انطباق مبارزه علیه فساد اداری بر اساس قانون منع اجراات و فعالیت های فاسد خارجی ایالات متحد امریکا، بکار گماشته شد.

کار و فعالیت آقای موری در عرصۀ اقتصاد سیاسی شامل نوشتجات، سخنرانی ها و ایراد بیانیه در کنگرۀ ایالات متحده امریکا پیرامون چگونگی تسجیل اصول مبارزه علیه فساد اداری در پالیسی امنیت ملی ایالات متحده امریکا، میگردد. وی از سال ۱۳۹۰ الی ۱۳۹۴ با نهاد بروکنگز (Brookings Institution) در زمینۀ راه اندازی انجمن جهانی حکومتداری و تحریر مقالۀ تحقیقی تحت عنوان " رهایی از اسارت فساد رسمی به مثابۀ یک حق بشری" ( در ماه جنوری سال ۲۰۱۵ منتشر شد) کار نمود.

 لورنزو دولگ (Lorenzo Delesgues): در ماه حوت سال ۱۳۹۶ توسط رئیس جمهور اشرف غنی به عنوان عضو بین المللی جدید کمیتۀ نظارت و ارزیابی (MEC) افغانستان منصوب شد.

 آقای لورنزو به مدت ۱۰ سال در افغانستان زندگی کرده و در طول این مدت در سن ۲۵ سالگی سازمان دیدبان شفافیت افغانستان را که نهاد پیشتاز مبارزه با فساد در کشور به شمار می آید، مشترکاً همراه با دیگر موسسین آن بنیانگذاری کرده و از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ این سازمان را مدیریت نموده است. در اینجا بود که او به قدرت طرح ریزی اجتماعی در مبارزه با فساد، اجرای تفتیش های اجتماعی پیشتازانه در محیط های ما بعد جنگ و روندهای نظارت اجتماعی پی برد.

در سال ۲۰۱۲ به فرانسه بازگشت و با رویای پیاده کردن این رویکردها در زمینه های غربی آغاز به طراحی [اپلیکیشن] (Voxmapp) نمود که موفق به کسب جایزه نوآوری در سال ۲۰۱۶ از سوی (French Salon of Mayors) شده است. وی طرح ریزی اجتماعی را به عنوان رویکردی در پیوند دادن شهروندان به دولت به کار می بندد.

آقای لورنزو مصروف تدریس صنف "حسابدهی و شفافیت در محیط های ما بعد جنگ" در دانشگاه ساینس پو پاریس (Sciences Po Paris)و صنف "جامعه شناسی و انسان شناسی کاربردی در طراحی و معماری" می باشد.

S5 Box