اخبار مبارزه با فساد اداری
  • Register

لوی سارنوالی: به 42 هزار قضیه در سال 97 رسیدگی شده است

corruption9۳ ثور، ۱۳۹۸: محمد فرید حمیدی، لوی سارنوال کشور می‌گوید که در سال 1397 خورشیدی، حدود 42 هزار قضیه از سوی این لوی سارنوالی مورد بررسی و رسیدگی قرار گرفته است.

سیگار: در هرکیلومتر جادۀ حلقه‌یی شمال ۸میلیون دالر هزینه شده‌است

23june۳۱ جوزا، ۱۳۹۷: بازرس ویژۀ امریکا برای بازسازی افغانستان، با انتقاد سخت از روند کند کار ساخت جادۀ حلقه‌یی شمال افغانستان، می‌گوید که  پس از دوازده سال تنها ۱۵درصد کار آن تکمیل شده است.

عبدالرزاق وحیدی، وزیرپیشین مخابرات بازداشت و به پلچرخی منتقل شد

ex minister۱۹ حمل، ۱۳۹۸: عبدالرزاق وحیدی، وزیرپیشین مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، امروز (دوشنبه، ۱۸حمل) از سوی نیروهای امینی بازداشت و به زندان پلچرخی منتقل شد.

استقبال ملل متحد از "تجدید تلاش ها" در اجندای اصلاحی افغانستان در برابر فساد

UNAMA کابل، ۱۵ می ۲۰۱۸ - گزارش تازه ملل متحد که امروز نشر گردید دریافته است که تهیه استراتیژی جدید بر علیه فساد و تطبیق چندین ابتکار   در یک برنامه گسترده مبارزه با فساد نشان دهنده تعهد افغانستان به مبارزه با فساد می باشد.

رئیس جمهور: معادن و پترول کلید رفاه افغانستان است

12november۱۹ حمل، ۱۳۸۹: محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور در "کنفرانس ملی معادن" گفت که معادن و پترول، کلید رفاه و زراعت کلید ثبات افغانستان است.

استقبال شورای عالی حاکمیت قانون از یافته‌های کمیتهٔ نظارت و ارزیابی

22sawer ۲۲ ثور، ۱۳۹۷: در جلسهٔ شورای عالی حاکمیت قانون و مبارزه علیه فساد اداری که به روز دوشنبه در ارگ برگزار شد، گزارش پیشرفت   پلان‌های مبارزه با فساد اداری وزارت‌‌ها از سوی داکتر یما ترابی مسؤول دارالانشای ویژهٔ این شورا پیشکش گردید.

نشست کمیتۀ مستقل مشترک نظارت و ارزیابی با رئیس کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی

committee with Nadri۷ دلوی، ۱۳۹۷: رئیس و اعضای کمیتۀ مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه علیه فساد اداری (MEC) با محترم نادر نادری، رئیس کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی دیدار کرد.

امضای تفاهمنامۀ همکاری میان افغانستان و اندونیزیا

MECKPK۲۲ ثور، ۱۳۹۷: در پایان نشست سه روزه میان کمیتۀ نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری (MEC) و کمیسیون محو فساد اداری اندونیزیا (KPK)، تفاهمنامۀ همکاری دو جانبه در زمینۀ مبارزه با فساد اداری میان افغانستان و اندونیزیا بتاریح ۱۹ ثور ۱۳۹۷ به امضا رسید.

نیویارک تایمز: سکتور معادن در افغانستان با فساد گستردۀ مالی روبه‌روست

corruption in mining۱۸جدی، ۱۳۹۷: روزنامه نیویارک تایمز در شمارۀ اخیرش در مورد حادثه در یک معدن طلا در بدخشان که در نتیجۀ آن ده‌ها تن کشته شدند، مطلبی را نشر کرده است.

يک کارمند "صندوق انکشاف زراعت افغانستان" به بيش از پنج سال زندان محکوم شد

17april۲۷ حمل، ۱۳۹۷:(کابل-پژواک)-محکمۀاستيناف مرکز عدلى و قضايى مبارزه با جرايم سنگين فساد ادارى، يک کارمند "صندوق انکشاف زراعت افغانستان" را به پنج سال و يکماه زندان و رد بيش از ٢٨ ميليون افغانى محکوم کرد.

شاروال پیشین شهر قلات ولایت زابل به ۷ سال حبس تنفیذی مجازات شد

former mayor afghanistan ma۱۱ جدی، ۱۳۹۷: محکمه ابتدائیه مرکز عدلی و قضایی مبارزه جرایم سنگین فساد اداری کریم الله حکیمی شاروال پیشین شهر قلات ولایت زابل را به اتهام سوء استفاده از صلاحیت وظیفوی و اختلاس به هفت سال و دو ماه حبس تنفیذی محکوم به مجازات کرد.

سیستم ریا‌ل‌تایم برای جمع‌آوری محصول خدمات مخابراتی تاکنون ساخته نشده است

22hamal۲۲ حمل ۱۳۹۷: به‌تاریخ ۲۲ دلو سال گذشته روزنامه‌ی اطلاعات روز گزارش تحقیقی‌یی را منتشر کرد که نشان می‌داد «۱۰ درصد درآمد بر کریدت‌کارت مشتریان شرکت‌های مخابراتی» به‌گونه‌ی غیرشفاف جمع‌آوری می‌شود.

ثروت مقام‌های افغان؛ کسانی که حساب می‌دهند و آن‌ها که نمی‌دهند

asset regis۱۰ جدی، ۱۳۹۷: در کابل، پایتخت افغانستان سوار تاکسی شدم. گل احمد (اسم مستعار) راننده تاکسی در نزدیکی یکی از ده‌ها ساختمان چندین طبقه با ارزش چندین میلیون دلاری زندگی می‌کند.

يافته هاى پژواک: يک مکتب دولتى در شهرکابل به دولت فروخته مى شود

21hamal کابل (پژواک، ٢١حمل ۱۳۹۷): آژانس خبری پژواک دریافته است که شخصی با جعل اسناد، زمين يک مکتب دولتى در کابل را به نام خود ثبت   کرده و در تبانی با یک بانک خصوصی، ۶/۲ میلیون دالر از این بانک قرضه گرفته است.

شش تن به اتهام پولشویی، به 3 تا 9 سال حبس تنفیذی محکوم شدند

6 sentenced to jail۵ جدی، ۱۳۹۷: محکمۀ ابتدایی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری، شش تن به شمول قوماندان پیشین پولیس سرحدی میدان هوایی قندهار را به اتهام پولشویی، به 3 تا 9 سال حبس تنفیذی محکوم کرد.
محکمه ابتدایی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری، دیروز (سه شنبه، 4 جدی) این افراد را به گونۀ علنى محاکمه کرد.

60 کارمند وزارت ترانسپورت به اتهام فساد به لوی څارنوالی معرفی شدند

12hamal ۱۲ حمل ۱۳۹۷: زارت ترانسپورت و هوانوردی اعلام کرد که 60 کارمند این اداره به دلیل آلوده بودن به فساد اداری، به لوی څارنوالی معرفی   شدند.

محکومیت مقام‌های ارشد امنیتی افغانستان به خاطر آتش گرفتن تانکرهای ناتو

10 october۱۸ میزان، ۱۳۹۷: دادستانی کل افغانستان اعلام کرده که دادگاه مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری سه مقام پشین وزارت داخله/ کشور افغانستان را در ارتباط با آتش گرفتن تانکرهای سوخت نیروهای ناتو درغرب کابل به هشت سال زندان محکوم کرده است.

معاون رئیس جمهور: برای مبارزه با فساد هنوز با چالش مواجه هستیم

11hamal11 حمل 1397:سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری می‌گوید که با وجود دستاوردهای قابل توجه حکومت در راستای مبارزه با فساد، هنوز هم چالش‌ها و موانعی بر سر راه مبارزه فساد در افغانستان وجود دارد.

امضای قرارداد پرداخت حقوق ماهانه آموزگاران از طریق مبایل

09oct۱۷ میزان،۱۳۹۷: پرداخت حقوق ماهانه کارمندان وزارت معارف از طریق تیلفون همراه، شش ماه پیش به گونه آزمایشی آغاز شد.
 وزارت‎های معارف و مخابرات امروز سه شنبه پیمان پرداخت حقوق ماهانه ۴۳ هزار کارمند وزارت معارف در کابل با شرکت مخابراتی افغان بیسیم و پیمان پرداخت حقوق ماهانه ۷۶ هزار کارمند وزارت معارف در ولایت‎های هرات، بلخ، پکتیا، بدخشان، لغمان و خوست با شرکت مخابراتی روشن امضاء کردند.

لوی څارنوالی کشور در سال روان خورشیدی 1526 قضیۀ فساد اداری را بررسی کرده است

corruption9دوسیه های بررسی شده از سوی لوی څارنوالی شامل قضایای دزدی، اختلاس، سوء استفاده از صلاحیت وظیفه یی، غدر و مسایل دیگر که قوانین افغانستان آن را به عنوان فساد پیش بینی کرده، می باشد.

وزارت دفاع ملی: هم‌اکنون هیچ سرباز خیالی در ارتش وجود ندارد

04 october۱۲ میزان، ۱۳۹۷: وزارت دفاع ملی نزدیک به سیصد کارمندش، به شمول جنرالان را به نهادهای عدلی و قضایی معرفی کرده است.مسوولان این وزارت می‌گویند که این سربازان، افسران و جنرالان به اتهام فساد و غفلت وظیفوی مورد پیگرد قرار گرفته‌اند.

اتاق تجارت: عواید گمرکات از سوی زورمندان حیف و میل می‌شوند

7dalwa۷ دلو، ۱۳۹۶: اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید که با وجود آمدن تغییر و اصلاحات در سیستم مالیاتی هنوز هم از تاجران در مسیر راه پول گرفته می‌شود.

٣۵۰ پولیس خیالی در پکتیکا موجود است

29septښرنه (پژواک، ۷ میزان ۹۷): قوماندان امنیه پکتیکا می گوید که در مرکز و دو ولسوالی این ولایت، در صفوف پولیس ٣۵۰ تن خیالی موجوداند، که این امر سبب کندی درکار آنها شده است.

اداره تدارکات: از حیف و میل ۱۱ میلیارد افغانی جلوگیری کردیم

3dalwa۳ دلو، ۱۳۹۶: مقامات اداره تدارکات ملی خبر داده که این اداره در سال مالی ۱۳۹۶ از حیف و میل ۱۱ میلیارد افغانی در قرار دادها جلوگیری کرده است.

اداره بازرسی آمریکا: بسیاری از مقام‌های دولت افغانستان تمایلی به قانونی شدن معادن ندارند

mine۲۱ سرطان، ۱۳۹۷: اداره بازرسی آمریکا برای بازسازی افغانستان در گزارشی اعلام کرد که بسیاری از مقام‌های حکومت وحدت ملی تمایلی به قانونی شدن استخراج معادن ندارند.

فساد اداری در نظام مالیه افغانستان دلیل مالیه دهی اندک

225E8536 359D 4DF3 862E A922BF5EDB02 w250 r1 s۲۴ جدی، ۱۳۹۶: وزارت مالیه افغانستان به منظور تقویت و نهادینه کردن فرهنگ مالیه دهی در این کشور کمپین یک هفته یی را راه اندازی کرده بود که امروز به پایان رسید.

کمیسیون تفتیش مجلس، سـرپرست شاروالی کابل را به څارنوالی معرفی می‌کند

Mayor۲۱ سرطان، ۱۳۹۷: کمیسیون تفتیش مرکزی مجلس نمایندگان، عبدالله حبیب‌زی، سرپرست شاروالی کابل را به اتهام فساد و عدم پاسخگویی به لوی څارنوالی معرفی می‌کند.
عبدالحفیظ منصور رئیس کمیسیون تفتیش مرکزی مجلس نمایندگان روز چهارشنبه ۲۰ سرطان در یک نشست خبری گفت که این کمیسیون فیصله کرده است که عبدالله حبیب‌زی سرپرست شاروالی کابل را به اتهام فساد و عدم پاسخ‌گویی به څارنوالی معرفی ‌کند.

آقای منصور افزود که از آغاز سال ١٣٩٧، برخی از شهروندان حوزه سیزدهم شهر کابل (دشت برچی) به صورت متواتر به کمیسیون مراجعه و ادعا کرده‌اند که سرپرست شاروالی کابل ماستر پلان سرک ۲۰ متره عرفانی را در بدل پول تغییر داده است.
به گفته‌ی آقای منصور، شهروندان برچی مدعی هستند که سرکی که قرار است شاروالی در این منطقه بسازد، خلاف ماستر پلان است و با این خلاف ورزی نزدیک به ۲۱۰ باب خانه مسکونی ویران می‌شود.

بر اساس ماسترپلان جدید شهر کابل، شاروالی کابل پنج سرک حلقوی را مدنظر گرفته بود تا جاده‌ی عمومی شهید مزاری را به جاده‌ی کمپنی وصل کند. یکی از این پنج سرک، سرکی است که از "گولایی مهتاب‌قلعه" تا "دیوان‌بیگی" با عرض ۴۰ متر در نظر گرفته شده است. این طرح حدود ۴ سال پیش به این سو، روی دست گرفته شده است.
براساس آمار‌‎های رسمی شاروالی کابل، ۱۸۰ خانه‌ی مسکونی در مسیر این سرک قرار دارد که در این میان خانه‌های مخروبه و زمین‌های سفید نیز موجود است.

شاروالی کابل در عوض این خانه‌ها، در پروژه‌ی "پدوله"، در پشت باغ چهلستون، زمین در نظر گرفته است و از کسانی‌که خانه‌های‌شان در مسیر این سرک قرار دارد، خواسته است تا برای استملاک زمین‌شان به شاروالی کابل مراجعه کنند.
شهروندان ناحیه سیزدهم شهر کابل (دشت برچی) اما به کمیسیون تفتیش مرکزی مجلس گفته‌اند که شاروالی کابل حاضر به استملاک کردن زمین‌های‌شان نیست.
رئیس کمیسیون تفتیش مرکزی مجلس گفت که اکنون سرپرست شاروالی کابل با سه تخطی -تغییر ماستر پلان در بدل گرفتن پول، استملاک نکردن جایداد و پاسخگو نبودن به مجلس و مردم- مواجه شده است.

آقای منصور افزود که "روز گذشته در جلسه کمیسیون تفتیش مرکزی، شهردار به عنوان یک شخص فاسد و قانون شکن شناخته شد و به خاطر این تخلفات و اعمال غیرقانونی، فردا رسماً توسط کمیسیون تفتیش مرکزی و نظارت بر اجرای قانون، به څارنوالی معرفی می‌شود."

مسئولان شاروالی کابل به تماس‌های روزنامه‌ی افغانستان‌ما پاسخ نداد. پیش از این، سرپرست شاروالی کابل نیز مورد اتهام‌های قرار گرفته بود اما او اتهام‌های وارده را توطیه خوانده بود.
در آخرین مورد چند رسانه‌ی داخلی گزارشی از فساد گسترده او مبنی بر اینکه تمامی پروژه‌هایش را به شرکت EPRSO که متعلق به خودش است، واگذار کرده است.
علاوه بر این، او متهم به سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌ای و استخدام‌ آشنایانش با معاش‌های بالا در شاروالی کابل شده بود. سرپرست شاروالی کابل اما این اتهام‌ها را توطیه علیه خود عنوان کرده بود.

پایمال شدن قانون اساسی
بر اساس ماده ۱۴۱ قانون اساسی، شاروال‌ها و اعضای مجالس شاروالی، از طریق انتخابات آزاد، عمومی، سری و مستقیم انتخاب می‌شوند اما تاکنون با گذشته بیش از یک دهه از تدوین و تصویب قانون اساسی، شاروال‌ها توسط رئیس جمهوری انتصاب می‌شود.

رمضان بشردوست، نماینده کابل در مجلس می‌گوید که زمانی که قانون اساسی پایمال می‌شود، نقص چند طرح و لایحه برای مقام‌ها بسیار آسان است.
آقای بشردوست با اشاره به این موضوع، افزود که زمانی که فردی غیر قانونی بر مسندی بشیند، اقدام‌های غیر قانونی نیز می‌کند. او گفت که نه تنها در سرک ۲۰ متره عرفانی دشت برچی، بلکه پروژه‌های زیادی در این مدت توسط شاروالان خراب شده است. او علاوه کرد، امیدوارم که نمایندگان مجلس نیز بدون چشم داشتی، به دنبال تطبیق و پاسداری از قانون باشند.

از سوی دیگر بر اساس قانون، هیچ نهاد دولتی نباید بیش از دو ماه توسط سرپرست هدایت شود، اما شاروالی کابل بیشتر از یک سال است که توسط سرپرست اداره می‌شود.

منبع: روزنامه افغانستان ما

تأکید فرمانده نیروهای پشتیبانی قاطع در غرب بر مبارزه با فساد

October 14۲۱ میزان ۱۳۹۶: فرمانده نیروهای پشتیبانی قاطع در حوزه غرب، فساد اداری را از چالش‎های بزرگ حکومت افغانستان می داند و می گوید که جامعۀ جهانی افغانستان را در مبارزه با این پدیدیه تنها نخواهد گذاشت.
نخستین سمپوزیم مبارزه با فساد اداری از سوی فرماندهی نیروهای پشتیبانی قاطع امروز (جمعه، ۲۱ میزان) در ولایت هرات، برگزارشد.

اداره‌ای بنام «بازرس» برای مبارزه با فساد ايجاد مى شود

positive&negative۱۸ سرطان، ۱۳۹۷: اداره بازرس به هدف رسيدگى به شکايات در رابطه به فعاليت هاى رياست جمهورى، رياست اجرائيه، اراکين عالی‌رتبه حکومت و رؤساى ادارات مستقل بودجوى ايجاد مى گردد.

شهردار هرات: شهرداری هرات ۸۰ درصد کسر عواید داشته است

sep24 3سنبله ۱۳۹۶: ۸صبح، هرات: سیدوحید قتالی، شهردار هرات می‌گوید که این اداره برای مبارزه با فساد آستین بالا زده و به خاطر منافع مردم تلاش خواهد کرد. شهردار هرات که دست کم ۲۰ روز پیش به وظیفه‌اش آغاز کرده می‌گوید که بسیاری از پروژه‌ها در هرات با قیمت بلند به قرارداد سپرده شده و از لحاظ کیفی، این پروژه‌ها در پایین‌ترین حد خود قرار دارند.

۶۴ کارمند وزارت ترانسپورت به لوی څارنوالی معرفی شدند

12saratan۱۲ سرطان، ۱۳۹۷: وزیر ترانسپورت و هوانوردی ملکی می‌گوید که ۶۴ کارمند این وزارت به اتهام فساد اداری به لوی څارنوالی معرفی شده‌اند.

۶۴۰۰۰ جریب زمین در چنگال غاصبان در هرات

۲۵ sep24 2سنبله ۱۳۹۶: صبح، هرات: مسوولان اداره اراضی ولایت هرات می‌گویند که دست کم ۶۴۰۰۰ جریب زمین از سوی زورمندان در این ولایت غصب شده‌ است. بنا به گفته مسوولان این اداره، ریاست اراضی ولایت هرات به تنهایی توانایی بازپس‌گیری زمین‌های غصب شده را ندارد

S5 Box