اخبار مبارزه با فساد اداری
  • Register

معاون رئیس جمهور: برای مبارزه با فساد هنوز با چالش مواجه هستیم

11hamal11 حمل 1397:سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری می‌گوید که با وجود دستاوردهای قابل توجه حکومت در راستای مبارزه با فساد، هنوز هم چالش‌ها و موانعی بر سر راه مبارزه فساد در افغانستان وجود دارد.

آقای دانش که در کنفرانس بین‌المللی شفافیت و مبارزه با فساد در فرانسه صحبت می‌کرد، گفت که برای مبارزه با فساد " در برخی موارد در تطبیق پلان‌ها، با موانعی روبرو هستیم."
کنفرانس بین‌المللی شفافیت و مبارزه با فساد در روزهای 27 و 28 مارچ در شهر پاریس فرانسه برگزار شد. این کنفرانس از سوی سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه و با حضور نمایندگان کشورهای مختلف و سازمان‌های بین ‎‌المللی برگزار شده بود.
معاون رئیس جمهور در این کنفرانس که به نمایندگی از دولت افغانستان اشتراک کرده بود، در سخنرانی خود گفت که حکومت وحدت ملی در دو سال اخیر در زمینه حکومت داری خوب و مبارزه با فساد، دستاوردهای مهمی در زمینه‌های مدیریت منابع مالی و عایداتی و ایجاد شفافیت، اصلاحات عدلی و قضایی، اصلاحات اداری و خدمات ملکی و مبارزه با فساد اداری، داشته است.
او از ایجاد "مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه فساد اداری"، تدوین استراتژی ملی مبارزه علیه فساد اداری و ایجاد معاونت خاص مبارزه با فساد اداری در لوی سارنوالی کشور، از اقدامات مهم حکومت برای مبارزه با فساد اداری نام برد.
آقای دانش اصلاحات تقنینی را بخشی دیگر از اقدامات حکومت در راستای ایجاد شفافیت و مبارزه با فساد عنوان کرد و گفت که در سه سال اخیر، دست‌کم 300 سند تقنینی در عرصه‌های مختلف مورد بازنگری و تصویب قرار گرفته که عمده ترین نمونه آن تصویب کد جزای کشور است.
معاون رئیس جمهور از فراهم کردن زمینه نظارت جامعه مدنی و رسانه‌ها از فعالیت‌های حکومت از دیگر اقدامات حکومت در زمینه ایجاد شفافیت نام برد و گفت که اکنون نهادهای متعدد مدنی در عرصه‌های مختلف فعالیت حکومت، نظارت دارند و حتی در جلسات تصمیم‌گیری، حضور فعال دارند.
آقای دانش گفت، با وجود همه‌ی این دستاوردها، هنوز هم در مسیر شفافیت و مبارزه با فساد با چالش‌ها و موانعی روبرو هستیم و تاکید کرد که مبارزه با فساد یکی از اولویت‌های اصلی حکومت وحدت ملی است و این مبارزه با قاطعیت ادامه خواهد یافت. معاون رئیس جمهور از نهادها و سازمان‌های بین‌المللی خواست که در راستای شفافیت و مبارزه با فساد با دولت افغانستان "همکاری همه جانبه" کنند.
وی افزود در وضعیت فعلی افغانستان، جامعه بین‌المللی نه تنها در مسایل سیاسی و امنیتی، بلکه در همه عرصه‌های حکومت‌داری، کمک‌های مالی و سایر فعالیت‌های اقتصادی همکار دولت افغانستان هستند و "حتی در برخی تصمیم‌گیری‌ها و چالش‌های مهم، شریک ما و دخیل در قضایا هستند" و به همین خاطر انتظار می رود که در راستای شفافیت و مبارزه با فساد نیز همکاری کنند.
معاون رییس جمهور از سازمان‌های همکاری‌های اقتصادی و توسعه (OECD ) نیز خواست که با افغانستان در بخش‌های تبادل تجربیات و کمک‌های تخنیکی و مشورتی در مورد مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت در امور مالی و اداری و همچنین در بخش اقتصادی، جلب سرمایه‌گذاری و فراهم شدن زمینه رقابت آزاد و عادلانه در فعالیت‌های تجارتی و اقتصادی، همکاری کند.

منبع: روزنامه افغانستان ما

S5 Box