اخبار مبارزه با فساد اداری
  • Register

وزارت دفاع ملی: هم‌اکنون هیچ سرباز خیالی در ارتش وجود ندارد

04 october۱۲ میزان، ۱۳۹۷: وزارت دفاع ملی نزدیک به سیصد کارمندش، به شمول جنرالان را به نهادهای عدلی و قضایی معرفی کرده است.مسوولان این وزارت می‌گویند که این سربازان، افسران و جنرالان به اتهام فساد و غفلت وظیفوی مورد پیگرد قرار گرفته‌اند.

سیدغفور احمد جاوید، سخن‌گوی وزارت دفاع ملی گفت: در جریان چهار سال گذشته، ۲۸۰ کارمند این وزارت از سرباز گرفته تا دگر جنرال به دلیل غفلت وظیفه‌یی، رشوت و فساد مورد پیگرد قرار گرفته‌اند.

بایومتریک‌شدن سربازان و نبود سرباز خیالی

این وزارت همچنین بر آوردن اصلاحات در قراردادهای این وزارت نیز تاکید می‌کند. برعلاوه، این وزارت گفت که ۹۸درصد کارمندان این وزارت بایومتریک شده‌اند و در حال حاضر هیچ سرباز خیالی در تشکیل نیروی ارتش وجود ندارد.

چندی پیش نقیب‌الله فایق، والی فاریاب رقم بلند سربازان خیالی در این ولایت را یکی از دلیل‌های اصلی سقوط پی‌هم پایگاه‌های نیروهای امنیتی خواند. او گفته بود که حتا قطعات خیالیهم وجود دارد.

افزایش عملیات تهاجمی نیروهای امنیتی

نهادهای امنیتی همچنین از افزایش چندبرابر عملیات تهاجمی نیروهای امنیتی و واردشدن تلفات بلند مخالفان مسلح خبر می‌دهد. سخنگوی وزارت دفاع ملی در نشست خبری امروز گفت که تنها در یک هفته‌ی پسین ۳۸۰جنگ‌جوی طالب و ۵۱عضو گروه داعش در پی عملیات‌های زمینی و هوایی، کشته شده‌اند.

نصرت رحیمی، معاون سخن‌گوی وزارت امور داخله نیز گفت که عملیات تهاجمی در برابر هراس‌افگنان چندبرابر افزایش یافته‌است.

اطمینان از تامین امنیت رای‌دهندگان در روز انتخابات

وزارت داخله از اقدام‌های درجه یک امنیتی، در آستانه‌ی برگزاری انتخابات پارلمانی خبر می‌دهد. به گفته‌ی نصرت رحیمی، معاون سخن‌گوی این وزارت ۵۴ هزار سرباز برای تامین امنیت انتخابات موظف‌شده اند و نیروهای بین‌المللی هم نیروهای امنیتی افغانستان را در این راستا همکاری می‌کنند.

وزارت داخله از تمام نامزدان انتخابات پیش‌رو می‌خواهند که نهادهای امنیتی را در جریان مراسم‌ها و گردهم‌آیی‌های انتخاباتی‌شان در جریان بگذارند.

دو روز پیش در پی حمله‌ی انتحاری بر گردهمایی انتخاباتی در ننگرهار نزدیک به بیست تن جان باختند و بیش از چهل تن زخمی شدند. وزارت داخله گفت که نهادهای امنیتی از برگزاری این گردهمایی آگاه نبوده‌اند و گرنه از این حمله پیش‌گیری می‌شد.

با حمله‌ی انتحاری پسین در ننگرهار، نگرانی‌ها در پیوند به امنیت رای‌دهندگان در روز انتخابات افزایش یافته است اما نهادهای امنیتی اطمینان می‌دهند که با استفاده از تجربه‌ی روزهای محرم، امنیت انتخابات را به گونه‌ی درست تامین خواهند کرد.

منبع: تلویزیون یک

S5 Box