اخبار مبارزه با فساد اداری
  • Register

۶۴۰۰۰ جریب زمین در چنگال غاصبان در هرات

۲۵ sep24 2سنبله ۱۳۹۶: صبح، هرات: مسوولان اداره اراضی ولایت هرات می‌گویند که دست کم ۶۴۰۰۰ جریب زمین از سوی زورمندان در این ولایت غصب شده‌ است. بنا به گفته مسوولان این اداره، ریاست اراضی ولایت هرات به تنهایی توانایی بازپس‌گیری زمین‌های غصب شده را ندارد

.
عبدالملک کاتبی رییس اداره اراضی ولایت هرات تاکید می‌کند که شماری از کارمندان این اداره، از جمله خود او پس از اقدام برای بازپس‌گیری زمین‌های غصب شده، از سوی افراد زورمند تهدید شده‌اند.
وی گفت: «چندی پیش یک فرد نقاب‌پوش سوار بر موترسایکل، مجهز با کلاشینکف به درب منزل من آمد و مرا تهدید کرد که مانع غصب زمین در هرات نشوم».
به گفته رییس اداره اراضی ولایت هرات: «ولسوالی‌های شیندند، فارسی و کشک کهنه ولایت هرات، ولسوالی‌هایی اند که ساحه فعالیت کارمندان اداره اراضی در آن به شدت محدود است.» آقای کاتبی دلیل محدودیت فعالیت این اداره در این ۳ ولسوالی را موجودیت ناامنی‌ها عنوان کرده است.
رییس اداره اراضی هرات می‌گوید که در سال جاری مالی حدود ۲۰۰ پرونده غصب زمین به دادگاه سپرده شده و تاکنون شماری از قضایای بررسی‌شده به سود دولت فیصله شده و زمین‌های غصب شده پس گرفته شده است.
به گفته آقای کاتبی رییس اداره اراضی ولایت هرات دست کم ۶۰۰۰ جریب زمین توسط این اداره از غاصبین زمین پس گرفته شده‌ است.
نجات ۶۳۰۰۰ جریب زمین از غصب

سال‌هاست که غصب زمین‌های دولتی و خصوصی از دغدغه‌های اصلی مردم و مسوولان ولایت هرات شده و بارها بر سر این موضوع درگیری‌هایی نیز روی داده ‌است.
اداره اراضی ولایت هرات در حالی از غصب ۶۴۰۰۰ جریب زمین توسط افراد زورمند در هرات خبر می‌دهد که والی هرات پیش از این در یک گفتگو با روزنامه ۸صبح، از بازپس‌گیری دست‌کم ۲۰۰۰ جریب زمین از زورمندان خبر داده بود. به گفتگوی محمدآصف رحیمی والی هرات، با ایجاد کمیسیون حل منازعات املاکی ۲۰۰۰ جریب زمین دولتی از غاصبان پس گرفته شده و در جمع املاک دولتی ثبت شده است.
این آمار اکنون به گفته مسوولان اداره اراضی ولایت هرات به ۶۰۰۰ جریب زمین افزایش یافته است.
مسوولان محلی هرات می‌گویند که ۶۳۰۰۰ جریب زمین دولتی که در آستانه غصب توسط افراد زورمند قرار داشته نیز از غصب نجات داده شده و در اختیار نهادهای حکومتی قرار گرفته است.
غصب زمین‌های دولتی به یکی از پر سر و صداترین موضوعات طی دست کم ۱۰ سال اخیر در هرات تبدیل شده است. هر چند آمار دقیقی از قربانیان زد و بندها بر سر زمین‌ها در هرات وجود ندارد اما به دلیل اختلافات بین زورمندان در هرات ده‌ها تن در این ولایت در پی تلاش برای غصب زمین‌های دولتی در سال‌های اخیر کشته‌ شده‌اند.
زورمندان و کارمندان دولتی

روزنامه ۸صبح پیش از این با نشر یک گزارش تحقیقی از غصب هزاران جریب زمین در هرات پرده برداشته بود. در یک گزارش این روزنامه آمده بود که ۶۵۰ تن به شمول برخی از مسوولان دولتی، زورمندان، فرماندهان پیشین جهادی و بزرگان قوم، با ساختن قباله‌های جعلی هزاران جریب زمین دولتی را در هرات غصب کرده‌اند.
در این گزارش آمده بود که «دادگاه‌ها، سارنوالی‌ها، شهرداری‌ها، ریاست قضایای دولت، برخی از اعضای شورای ملی، اعضای شورای ولایتی، مسوولان وزارت‌های انکشاف شهری، وزارت‌ دفاع، داخله و ریاست امنیت ملی» از جمله‌ی تشویق‌کنندگان و همکاران غاصبان زمین در هرات استند.»
بنا به گزارش‌های منتشر شده، غاصبان زمین در هرات پس از غصب، زمین‌های دولتی را به شهرک‌ها، فابریکه‌ها، شرکت‌ها و بلندمنزل‌ها تبدیل کرده‌اند.
چندی پیش، نماینده‌گان مردم در شورای ولایتی هرات نیز مقامات حکومتی را به همکاری با غصابان زمین متهم کردند، اما از سوی دیگر مقام‌های محلی هرات هرگونه همکاری مسوولان دولتی با غاصبین زمین را رد کرده و تاکید دارند که دولت افغانستان غاصبان زمین‌های دولتی و خصوصی را بر اساس قانون محاکمه و مجازات می‌کند.
جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات می‌گوید: «در سال‌های گذشته برخی افراد اقدام به غصب زمین‌های دولتی در هرات کرده بودند که تاکنون هزاران هکتار از این زمین‌ها از آنان پس گرفته شده و بسیاری از این افراد نیز به ادارات عدلی و قضایی معرفی شدند.»
به گفته آقای فرهاد زمین‌های دولتی که از زورمندان باز پس گرفته شده است به شرکت‌های خصوصی و یا افراد بر اساس قراردادهای رسمی به اجاره و یا کرایه داده شده است.
هرات یکی از پر جمعیت‌ترین شهرهای افغانستان که پس از کابل دارای بالاترین قیمت زمین در کشور می‌باشد. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، غاصبان زمین در هرات حتا زیارتگاه‌ها و اماکن تاریخی را نیز مورد هجوم قرار داده‌اند.
به گفته برخی از مسوولان دولتی در هرات شماری از جایدادها و اماکن تاریخی که قدمت آن بیش از صد سال ذکر شده است، در چنگال مافیای زمین قرار گرفته است.
بر اساس یافته‌های روزنامه ۸صبح، در تازه‌ترین مورد شماری از غاصبان، زمین‌هایی که هم‌اکنون دعوای حقوقی بر سر آن‌ها جریان دارد را ابتدا به عنوان قبرستان خانواده‌گی در منطقه گازرگاه شهر هرات دیوارکشی و سپس چند قبر خیالی نیز داخل آن ایجاد می‌کنند تا زمینه بازپس‌گیری و یا دعوای بیشتر به حداقل برسد.
جنجال بر سر زمین‌هایی که توسط مهاجرین در هرات نیز غصب شده است بارها پای مقامات دولت را از کابل به هرات کشانده است.
مبارزه با غصب زمین یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها طی دست کم یک‌ونیم دهه گذشته در در مناطق مختلف افغانستان بوده است. هر چند در دهه‌های گذشته نیز نمونه‌هایی از این پدیده‏ منفعت‎زا برای زورمندان و قدرت‌طلبان، در کشور دیده شده اما مدارک و شواهدی که هر از گاهی از سوی رسانه‌ها و یا هم برخی از مقام‌های دولتی افشا می‌شود، حکایت‌گر آن است که غاصبان زمین در افغانستان، پس از سقوط طالبان تا اکنون راحت‌تر از گذشته عمل کرده‌اند.
بسیاری از مردم و زورمندان در پایتخت و شهرهای بزرگ کشور، ساحات سبز، رهایشی و حتا تفریحگاه‌ها را غصب کرده و در آن ساختمان اعمار کردند.
جعل اسناد و مدارک برای غصب ملکیت‌های دولتی و رسمیت بخشیدن آن در ادارات قضایی کشور، ایجاد شهرک‌های رهایشی و اعمار ساختمان‌های بلند منزل در مناطق مختلف کار بازپس‌گیری زمین‌های غصب‌شده دولتی در کشور دشوار ساخته است.

منبع: ۸صبح

S5 Box